Beata Czapska

„Przy małych rzeźbach trzeba się trochę namachać, a przy dużych jest już ciężko. No i jeszcze kurz. Dla mnie to jednak nieistotne, bo jestem pochłonięta pracą. Kiedyś w Asuanie rzeźbiłam przez dwa i pół miesiąca w czterdziestostopniowym upale kilkunastotonową pracę. W ogóle tego nie czułam. Dopiero znajomi przyjechali i zobaczyłam w ich oczach przerażenie: dłuta i maszyny w robocie, huk i kurz.”

(Beata Czapska)

Beata Czapska – urodzona w Polsce, gdzie kończy studia i otrzymuje dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej (1981 r). Studiuje w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu i również w pracowni rzeźbiarza Coutelle w Paryżu. Przez trzynaście lat wykonuje zawód niezależnego architekta. Projektuje i realizuje: budynki mieszkalne (Meulun-Senart, Evry, Nancy); wille (Provansja, Region Paryski, Majorka); wnętrza (sklep przy ulicy Odeon, mieszkanie przy ulicy du Plateau – Paryż); stoiska na targi mody w Paryżu, projektuje plakaty, wykonuje malowidła ścienne. W pracowni Cacoub w Paryżu pracuje nad projektami dekoracji wnętrz: Dom Partii – Wybrzeże Kości Słoniowej, hotele na Azorach: Aqua Alto i Vista do Rey. W pracowni Bezançon pracuje nad projektami i realizacją zespołów wypoczynkowych w Bretanii (Arzon le Crouesty) i w Vandei (Bourgenay). Współpracując z amerykańskim rzeźbiarzem Michael Prentice projektuje i realizuje: fontannę z granitu (650 m2) w Puteaux (Francja); meble; urządzenia biurowe; lampy; dekoracje wnętrz. Równocześnie z pracą rzeźbiarską kontynuuje pracę w designie. Współpracując z Kim Moltzer opracowuje projekt fontanny dla miasta New York oraz realizuje rzeźbę na Salon Sztuki Ogrodowej w Paryżu. Wystawia od 1992 roku. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych we Francji, Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Belgii, Luxemburgu, Maroku i Niemczech, Izraelu.

 

Wybrane prace

Przełomowym rokiem był dla mnie 1980. To wtedy na poważnie poświeciłam się rzeźbie, gdy przez przypadek poznałam francuskiego rzeźbiarza René Coutelle’a. To on zainteresował mnie… literaturą i poprzez nowe lektury i rozmowy z René, postanowiłam poświęcić się tej sztuce – wspomina artystka w „Kulturalnym Wieczorze z Jedynką” ”.

Beata Czapska

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.