Bogusław Lustyk

Robiąc zakupy w Żabce zauważyłem, że pracująca tam młoda ekspedientka, która za każdym razem ma inny, fantazyjny makijaż i uczesanie. Zaproponowałem jej, aby mi pozowała do portretu. Z jednego seansu zrobiło się kilka. Namalowałem serię „odlotowych” portretów. Jej kreatywność pobudza moją kreatywność. Rzadko spotyka się taką twórczą synergii między artystą i modelem. 

Walentyna to bardzo ambitna dziewczyna. Pochodzi z Ukrainy. Od kilku lat pracuje i studiuje w Polsce właśnie  

(Bogusław Lustyk)

Artysta malarz, grafik, performer, autor instalacji i kompozycji przestrzennych. Miłośnik i znawca koni, uhonorowany tytułem oficjalnego artysty 124 Kentucky Derby w Stanach Zjednoczonych.

Studia w Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę użytkową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w: Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia), Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 roku realizował w Londynie unikatowy projekt „Malowana Kronika Olimpiady” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, co zaowocowało dwoma dużymi wystawami. Z okazji jubileuszu 150 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przygotował cykl obrazów p.t. „Malowanie Muzyki”, który był eksponowany w Galerii Kordegarda i na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach (w trakcie tych ekspozycji obrazy były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego), a także na wystawach w Chicago i Saratoga Springs (w trakcie tych wystaw obrazy były inspiracją do muzycznych improwizacji dla amerykańskich muzyków jazzowych).W ramach współpracy z Teatrem Wielkim zaprojektował oprawę promocyjną 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Tadeusza Moniuszki.

Czyste płótno jest dla mnie czymś w rodzaju pola walki, gdzie potykam się z moimi ograniczeniami, kompleksami i niewiarą w sztukę. Czasami wygrywam, ale częściej zostaję pokonany. Nie poddaję się bo wierzę, że najważniejsze obrazy jeszcze przede mną. Chciałbym, aby obrazy mówiły o moich fascynacjach, moich rozterkach, euforiach i zwątpieniach. Łącząc w mojej sztuce tak odległe tematy, jak abstrakcyjna muzyka i ekspresyjne konie, próbuję pokazać to co je łączy, a nie co dzieli.

Bogusław Lustyk – „Nie tylko konie”

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.