Foto Czesław Czapliński

Jolanta Caban

O swojej twórczości mówi: „Maluję emocje – nie da się tego ukryć, nawet jeśli są to przedmioty ustawione w szeregu, postać czy suszące się pranie. Każdy obraz jest przygodą. Kocham malować. W malarstwie jestem naprawdę.”

Artystka urodziła się w Lublinie w 1962 roku. Działa przede wszystkim na polu malarstwa sztalugowego.
  • 1984 – 1986 – studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Grafiki
  • 1986 – 1989 studiowała na Wydziale Malarstwa na warszawskiej ASP.
  • Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Rajmunda Ziemskiego i w pracowni grafiki prof. Romana Artymowskiego.
  • 1992 – otrzymała stypendium rządu Francji i odbyła staż w Szkole Sztuk Pięknych w Montpellier. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Argentynie.
  • Wystawy indywidualne prezentowała w Polsce oraz we Francji.
  • 1993r. – zdobyła we Francji II Nagrodę w konkursie malarstwa Montfort I’Amaury 2012 – została laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Triennale z Martwą Naturą” w Sieradzu. Jej martwe natury i sceny rodzajowe odznaczają się bogatą, gęstą fakturą i szeroką gamą kolorystyczną.

Zapraszamy do obejrzenia prac artystki

Ulubiony temat Jolanty Caban to martwa natura, jednak na obrazach zaprezentowanych na wystawie, nawet najbardziej banalne, pozbawione jakiejkolwiek magii przedmioty zdają się ożywać, dzięki subtelnej grze światła czy soczystych, pełnych głębi soczystych kolorów. Malarka zdecydowanie podkreśla, że maluje emocje i kłębią się one w pełnych ekspresji, bardzo dynamicznych pracach.

Wojciech Chamryk

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.