Kiejstut Bereźnicki

„Przywoływanie postaci przodków to nie tylko przedłużanie ich istnienia, ale ciągła z nimi rozmowa. Malując te obrazy, wracam też do jakichś wątków osobistych, do kobiet z własnej rodziny, które były częścią mojego życia”

(Kiejstut Bereźnicki w książce Kamy Zboralskiej „101 polskich artystów współczesnych)

Kiestut Bereźnicki urodził się w 1935 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku; dyplom w pracowni Stanisława Teisseyre’a (1958). Przez wiele lat pracował na macierzystej uczelni – początkowo jako asystent swojego promotora, następnie Jacka Żuławskiego, a od 1982 prowadził Pracownię Malarstwa. Był wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984 roku, a profesora zwyczajnego w 1994. Miał szereg wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, m. in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu, stołecznej Zachęty, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Umetnost w Skopje oraz w zbiorach prywatnych. Laureat licznych nagród, m .in. im. Piotra Potworowskiego.

„A jeżeli chodzi o pytania o sens życia, rozważania egzystencjalne, to jeśli są, to w każdym obrazie niezależnie od tematu. Są w czasie, który został zawarty w materii obrazu. Tam jest ukryta cała ludzka bieda, zagadka życia, dla której nie ma prostej odpowiedzi czy rozwiązania. Zawsze będziemy skazani na świat człowieczy i wszystkie ograniczenia, jakie się z tym wiążą. Tutaj właśnie musimy szukać sensu, ładu i bogactwa”

Kiejstut Bereźnicki wypowiedź w „Zachęcie” https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja/artysci/kiejstut-bereznicki

 

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.