Marek Ałaszewski

„Marek Ałaszewski jednoosobowo może zastąpić wszystkie te odwieczne zabiegi łączące muzykę i obraz. Instytut, Katedrę, Wydział Międzyuczelniany – gra jak maluje i maluje nutami. Molowe tonacje to szarości i błękity pejzaży z połowy świata, a durowe tętnią słońcem. Czasem pojawia się fotorealistyczny obraz lokomotywy, fascynujący wszystkich chłopców, niezależnie od wieku.”

(prof. Rafał Strent)

Marek Jarosław Ałaszewski polski kompozytorgitarzysta, także autor tekstów piosenek i wokalista, z wykształcenia artysta malarz.

Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Działalność muzyczną rozpoczął już w czasie studiów – jako wokalista i gitarzysta w zespole Pesymiści i Bardowie.

W 1969 roku założył grupę muzyczną, wokalno-instrumentalną, Klan. Był w niej muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Po zlikwidowaniu zespołu w 1971 roku skupił się na działalności plastycznej, choć nie rozstał się z muzyką. Klan reaktywował w 1991. Do maja 2016 występował i był aktywny jako kompozytor i malarz. Poważna choroba od tego czasu uniemożliwia mu jakąkolwiek działalność.

(Wikipedia)

Wybrane prace

„To nie rewolucjonista, ale kontynuator malarstwa wielkiej próby i długiego trwania. Wystarczy jeden rzut oka na jego obrazy, by wyczuć w nich obecność tradycji w tym przede wszystkim polskiego symbolizmu. Marka nie interesują eksperymenty i barwne fajerwerki, ale gamy ściszone, złamane szarawymi błękitami i różami, pejzaże prószące światłem, zgrzebne, na wskroś polskie.”

 

dr Łukasz Kossowski

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.