Rafał Olbiński

„Architekt naszych marzeń zamykający w swoich utworach nieskrępowane wieloznaczne wizje. Człowiek współczesnego renesansu poruszający w każdym calu naszą wrażliwość. Kultowa postać polskiej i światowej sztuki.”

(Bogusław Żurek w wywiadzie 9 maja 2021 w Domu Mody Klif)

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1969). Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego[4]. W 1981 wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował do Nowego Jorku[4]. Powrót do kraju uniemożliwiło mu wprowadzenie przez władze komunistyczne w Polsce stanu wojennego. W 1985 podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts[4].

Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach (Biblioteka Kongresu, muzeum sztuki nowoczesnej w Toyamie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku i Muzeum Plakatu w Wilanowie), a także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rafał Olbiński podjął współpracę z takimi pismami jak „The New York Times”, „Newsweek”, „Bloomberg Businessweek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona Powiedz stary gdzieś ty był (Pronit SX 1614) i Breakoutu Żagiel Ziemi (Pronit SX 1821). Od 1997 do 2003 regularnie tworzył okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma.

Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Zgromadził ponad 100 nagród

Zapraszamy do obejrzenia prac artysty

„Każdy człowiek ma pęd ku nieśmiertelności dobrze znany w naszej mitologii. Wszyscy marzą o wiecznym życiu. To jest właśnie forma nieśmiertelności: aby nasze dzieło przetrwało. Każdy artysta może się nie przyznaje, ale o tym myśli. To jest to, co nas pcha do przodu, nie pieniądze. Jest to taka próżność artystów.”

Rafał Olbiński

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.