Włodzimierz Kwiatkowski (Wlodek Kwiatkowsky)

Sztuka powinna być odzwierciedleniem charakteru, naszych przeżyć i dążeń. Sztuka to przejaw ekshibicjonizmu. Wystawiamy swój wewnętrzny obraz na osąd. Sztuka powinna być ponad ograniczeniami niesionymi przez religie, tradycje, systemy. Malarstwo to ja, to moje linie papilarne. Kieruję się przede wszystkim instynktem. Moje malarstwo to tradycyjny warsztat.Nie lubię zostawiać na płótnie śladów pędzla – mam wrażenie, że pokazuje to moją drogę do celu, a na tym mi nie zależy. Myślę, że jest renesansowe w formie i nadrzeczywiste w treści (jak kto woli surrealistyczne). Trochę magii, tajemnicy, teatru, elegancji. Każdy obraz to rozbudowana moralizatorska opowieść z wieloma rozwiązaniami.

(Włodek Kwiatkowski)

Włodek, urodził się w Płocku 1959r. w Polsce, jednak za swoje miejsce uważa Marbella w Andalucia. Dyplom z dziedziny malarstwa obronił w 1988r. w pracowni profesora Mariana Stelmasika na Wydziale Sztuk UMCS w Lublinie. Doktorat – Lwowska Narodowa Akademia Sztuki. Od 2019 roku współpraca z Królewską Katalońską Akademią Sztuk Pięknych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Po studiach zajmował się malarstwem ściennym – sakralnym. Tworzy wielkoformatowe malarstwo ścienne w Polsce i przeważnie za granicą. Od 2006 roku tworzy na południu Hiszpanii w Marbella, co ma również miejsce do dnia dzisiejszego. Mówi o sobie, że jest marzycielem w drodze, poszukującym spokoju i harmonii ze swoim wnętrzem w jego twórczość, którą określa jako mieszankę realizmu i symbolizmu.

Jego prace można było oglądać zbiorowo, prywatnie i indywidualnie w różnych miejscach, takich jak między innymi w Marbella, Malaga, Madryt, Florencja, Nowy Jork, Pekin, Warszawa, Lublin, Poznań, Płock, Lugano, Madryt, Dusseldorf, Miami ;

 

Pomimo mnogości materiałów, z którymi pracuje artysta (podobrazia płaskie i przestrzenne 3D z serii In Hyperopia – W nadwzroczności), wszystkie jego prace mają jedną wspólną cechę: inspirują widza do myślenia. Każdy obraz to filozoficzna opowieść nasycona symboliką, której zadaniem jest sprowokować widza do surrealistycznego pojmowania wartości. Przy czym artysta nie epatuje widza jedynym rozwiązaniem a wręcz zachęca do własnej drogi odbiorcę. Jedną z najbardziej imponujących cech w dziełach Włodka i kluczem do jego sukcesu jest humanistyczne – podmiotowe podejście do człowieka jako najwyższej wartości. 

Moje obrazy, realizacje znajdują się według mnie w dobrych kolekcjach na świecie (jedyny obcy obraz w Muzeum S. Dali w Figueres w Hiszpanii, w kolekcji Króla Arabii Saudyjskiej, Króla Maroko, Hiszpanii, Banki w Szwajcarii, kolekcjonerzy w USA, Japonii, Hiszpanii, itd.;

Moje obrazy są w formie warsztatowej – tradycyjne, zaś semantycznej – surrealistyczne. Każdy z moich obrazów to rozprawka filozoficzna mam nadzieję zmuszająca widza do własnej interpretacji, stworzenia własnej historii.

Włodek Kwiatkowski

Szukasz dzieł do swojej kolekcji?

Napisz do nas. Przygotujemy dla Ciebie propozycję, odpowiemy na wszystkie przytania.